Yoldaki eviniz: Yeni Başlayanlar İçin Karavan Tatilinin Püf Noktaları

Pandemi döneminde alternatif tatillere yöneldiğimiz sır değil. Sosyal mesafeli tatil mümkün mü? sorusunu kendimize soruyoruz. Cevap olarak evet diyebilenlerimiz bu dönemde kampçılık gibi alternatiflere yöneliyor. Bu alternatif tatil türlerinden epey yükselişte olanlarından biri de karavan tatili.

Yürüyen ev dediğimiz karavanlar, küçük bir alanda ihtiyacımız olan her şeyi bize sunuyor. Doğru planlama ve kullanım sayesinde bu küçük evde yapacağımız tatil inanılmaz bir maceraya dönüşebilir. Özellikle ilk karavan tatilinde eğer dikkat etmezsek tatil keyfini yerle bir edecek bazı detaylar var. Karavan güvenliği, temiz ile kirli su tanklarının düzenli boşaltımı bunlardan bazıları. Bu ve benzeri detayları önceden öğrendiğimizde tatilimizde herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimalimiz bir hayli düşüyor. Ola ki bir sorunla karşılaşırsanız da yazımızın sorunu çözmenize yardımcı olacağına emin olabilirsiniz.


Nasıl bir karavan tercih etmeliyim?

Orman yolu kenarına park etmiş karavan ve bisiklet

Karavan, orijinal adıyla “Recreational Vehicle” (dinlence taşıtı) bu araçların genel adı. Kendi içinde bir sürü farklı modeli var. Tam donanımlı bir ev gibi devasa karavanlardan; ufak, içinde sadece yatağı olan karavanlara kadar uzanan geniş bir skaladan bahsediyoruz. Türkiye’de karavan kültürünün pek yaygın olmamasından dolayı rahatlıkla bulabileceğiniz iki tip karavan mevcut: Motokaravan ve çekme karavan. Motokaravan, 3500 kilogram altındaki motorlu araçların içlerinin bir ev gibi yaşamaya uygun şekilde düzenlendiği karavan tipidir. Büyük oldukları için bu karavan tipi, kalabalık aile ve arkadaş grupları için uygun. Çekme karavanlar ise aracınıza bir aparat yardımıyla bağlayıp kullanabileceğiniz karavan tipi. Gerçek anlamda arabayla çekeceğiniz için çekme karavanlar genelde küçük oluyor. Özellikle motokaravanla kıyaslarsak yanında ufacık kalır. 750 kilogram ve altında olabilen çekme karavanlar boyutlarından dolayı iki kişi için ideal. Özel ranzalar eklemek gibi yapılacak birkaç iç düzenlemeyle bu sayı altıya kadar çıkabilir fakat biraz sıkışık olacaktır. Tatile kaç kişi çıkacağınıza bağlı olarak seçim yapmanızı öneririz. Yine de sosyal mesafeli tatil için ne kadar az kişi o kadar iyi diyelim.


Karavan kullanmak için ehliyet almalı mıyım?

Ay ışığında park etmiş karavan manzarası, doğa manzaraları

Karavanla yola çıkma fikri heyecan verici ama yolda trafik cezası almak o kadar değil. Motokaravan kullanabilmek ya da çekme karavanla trafiğe çıkmak için uymamız gereken birkaç kural var. Öncelikle ne tür bir karavan kullanacağınıza karar vermeniz gerek. Bir de B sınıfı ehliyetiniz varsa işler epey kolaylaşıyor. Daha donanımlı bir tatil için motokaravan seçimini yaptığınızda, aracın ağırlığı 3500 kilogramın altında ise kullanmanızda hiçbir sakınca yok.

Yalnız, karavanınıza yaptığınız eklemeler ve yüklediğiniz eşyalar ile ağırlığı 3500 kilogramı geçerse yeni bir ehliyet almanız gerek. C veya D sınıf ehliyet aldığınızda 3500 kilogram üstü aracınızla da trafiğe çıkabilirsiniz. Yeni ehliyet almak ile uğraşmak istemiyorsanız, karavan temel ihtiyaçlarımızı karşılasın derseniz çekme karavan ile rahatlıkla yola çıkabilirsiniz. Karavanınız 750 kilogramın altındaysa B sınıf ehliyet yeterli olur. Yalnız, yapacağınız iç düzenleme ve eklemelerle 750 kilogramın üstüne çıktığında ise BE sınıfı ehliyet almak zorundasınız.

Eğer, ilk karavan tatilinizi planlıyorsanız 750 kilogramın altında bir çekme karavanı tercih etmenizi öneririz. Böylece sahip olduğunuz ehliyet yeterli olur. Karavanda yaşama ve tatile bayılırsanız ilerisi için bir BE sınıfı ehliyet almak da aklınızın bir köşesinde olsun!


Karavanımla nerede kamp yaparım?

Dağ manzaraları yollarda ilerleyen karavan, doğaya yolculuk

Türkiye’deki çoğu kamp alanı sizi ve karavanınızı misafir olarak kabul edecektir. Burada önemli nokta sizin kamp alanından beklentilerinizin ne olduğu. Yukarıda bahsettiğimiz gibi eğer 750 kilogramın altında bir çekme karavanla seyahat ediyorsanız, ağırlık sınırını aşmamak için içinde ihtiyaç duyabileceğiniz her şey olmayabilir. Mesela, yemeğinizi kendiniz pişirmek istemezseniz karavanınızda mutfağa yer vermeyebilirsiniz; ya da duş ihtiyacınızı kamp alanlarında karşılamak için duşa yer vermeyebilirsiniz. Nelerden ödün vereceğiniz size kalmış. Karavanınızın iç düzenlemesini kendinize göre yaptıktan sonra kalan ihtiyaçlarınızı gidermek için uygun kamp alanı seçmenizi öneririz. Bodrum karavan kampı doğa ile iç içe tatil yaparken denizin  keyfini  çıkarmak için harika bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir